Sotheby auktionerar ut sällsynta sneakers för $800 000

Anonim

Sothebys Scarce Air Sneaker Auktion

Sotheby's är nu öppen för budgivning till och med den 29 mars och presenterar Scarce Air: en onlineauktion över några av de sällsynta och mest eftertraktade Nikes som någonsin tillverkats. Det utvalda urvalet visar upp 50 prisade och mycket åtråvärda sneakers och representerar en otrolig samling av influenser från musik till friidrott till konst och design. Sotheby's är stolta över att samarbeta med den främsta sneakerhandlaren English Sole för att presentera denna exceptionella rea.

Några av höjdpunkterna inkluderar Kanye Wests signerade missmatchade Air Yeezy 2 Sample, tre olika versioner av Eminems "Encore" Air Jordan 4 samt hans Carhartt-samarbete, Darke's Gold and Pink Snakeskin Air Jordan 11s, "Splatter" Air Jordan 4s, och "Calipari Pack" Air Jordan 8s, Travis Scotts Purple Air Jordan 4s och Ushers Gold Air Jordan 3s, Air Jordan 9s och Air Jordan 11s, bland många andra.

Nike Air Yeezy 2 passar inte

Ett annat mycket begränsat par i "Scarce Air"-gruppen inkluderar Gold "Entourage" Air Force 1s, som var ett designkoncept av den sydkoreanska konstnären June Lee, och Mark Wahlbergs "Wahlburger" Air Jordan 4s.

"Vi kunde inte vara mer glada över att samarbeta med English Sole för att presentera denna noggrant utvalda grupp extremt sällsynta sneakers, av vilka några aldrig har dykt upp på en offentlig auktion tidigare", säger Brahm Wachter, Sothebys chef för streetwear och moderna samlarobjekt. "Samlingen är anmärkningsvärt mångsidig och berör allt från musik, till konst, till design och mode... Vi hoppas att vi kan hedra var och ens unika historia genom detta erbjudande."

Du kan shoppa hela Sothebys "Scarce Air"-auktion här. Budgivningen avslutas 29 mars.

Läs mer